Chusty Wiazane

Aby bezpiecznie nosić dziecko pamiętaj o poniższych wskazówkach:

- Dla optymalnego podtrzymania dziecięcego kręgosłupa chusta powinna zawsze ciasno otulać dziecko i Ciebie, jak druga skóra, ale tak abyście oboje mogli swobodnie oddychać :).

- Buzia dziecka nie może być zakryta materiałem czy przyciśnięta do Twego ciała – zawsze sprawdzaj czy może swobodnie oddychać.

- Nosząc pionowo nóżki powinny być ułożone w fizjologicznej pozycji żabki – odwiedzione na boki, kolanka nieznacznie wyżej niż pupa. Gdy dopiero zaczynasz używać chusty sprawdź w lustrze czy dziecko ułożone jest prawidłowo a materiał dobrze napięty.

- Chusta nie zastępuje fotelika samochodowego! Wsiadając do samochodu zawsze przełóż dziecko jego do fotelika.

- Nie gotuj, gdy nosisz dziecko; uważaj też, gdy pijesz lub jesz coś gorącego.

- Nie uprawiaj sportów z dzieckiem w chuście.

- Nie przegrzewaj dziecka. Nawet cienki i przewiewny len to dodatkowa warstwa materiału.

- Przed zamotaniem sprawdź czy chusta nie jest uszkodzona.

 

Jeśli nie od razu wychodzi Ci wiązanie i układanie dziecka nie zniechęcaj się. Trening czyni mistrza ;). Pozwól sobie i dziecku oswoić się z chustą.

 

Jeśli maluch płacze przy próbach wkładania do chusty sprawdź czy:

- nie jest głodny, ma sucho, nic go nie uwiera, nie jest mu za gorąco (chusta to dodatkowa warstwa materiału a Twoje ciało też grzeje malucha)

- niektóre dzieci wolą być wyspane i w chuście oglądać świat, inne wręcz przeciwnie motane od razu usypiają

- gdy chusta jest zbyt luźno zawiązana dziecko odpycha się, pręży, płacze „szukając granic” – spróbuj dociągnąć chustę lub zawiązać ją od nowa.

Jeśli pomimo wszystko maluch jest niezadowolony może musi się do nowego sposobu podróżowania po prostu przyzwyczaić. Próbuj wkładać go do chusty codziennie, chociaż na kilka minut, z czasem na pewno polubi chustę.

 Pozycja na biodrze

A oto jak sie nosi na świecie:

Copyright © 2009 Vombati. Wszystkie prawa zastrzeżone.